Најава: Посјетимо наше западне крајеве 21. до 23. аугуста 2020 - www.srbskisvetionik.org.rs
Насловна

9. јун 2020.


НАЈАВА: ПОСЈЕТИМО НАШЕ ЗАПАДНЕ КРАЈЕВЕ 21. ДО 23. АУГУСТА 2020


Драга браћо и сестре,

велика нам је част и задовољство да вас позовемо да пођете са нама у посјету нашим Западним крајевима у другој половини аугуста мјесеца 2020. године. Циљ нам је обићи етнички простор Срба који су наши преци од давнина насељавали: Сјеверна Далмација, Лика, Банија и Славонија.

Живећи у том динарском кршу, брежуљкастим пределима или пак равници они нису заборављали своје име, поријекло, а зидали су и православне храмове.

Често су се борили на тој ветрометини са природом, али и са разним завојевачима који су желели да их сломе и ставе под своју чизму. Упркос свему они су опстали на тим подручјима и сачували вјеру православну и име србско.

Зато пођите са нама на ово путовање кроз вијекове да доживите Крајину на најљепши начин. Иако нисте можда рођени на том тлу, имаћете прилику да видите многе природне љепоте, са библијским сликама од којих застаје дах, али и да научите нешто из историје свог народа.

 

ПЛАН ПУТА:

Први дан (четвртак) 20.08.2020

Полазимо увече око 21 сат из центра Београда, аутобусом високе туристичке класе.

За ово путовање је неопходан важећи пасош, као и обавезно здравствено осигурање, пошто ћемо улазити на територију Републике Босне и Херцеговине и Републике Хрватске.

 

Други дан (петак) 21.08.2020

Ујутро рано стижемо на литургију у манастир Драговић, који се налази изнад Перућког језера и планине Свилаје, недалеко градића Дрниша. Тамо ћемо присуствовати јутарњем богослужењу и имати прилику да се упознамо са овим старим манастиром који је подигнут крајем XIV стољећа 1395. године, свега шест година након Косовског Боја. Иначе, оснивач ове православне светиње је краљ Твртко I Котроманић (1338-1391), владар Босне, Приморја и Хумске земље.

 

Након тога, одлазимо у древни манастир Крупа, који се налази недалеко врела ријеке Крупе, по коме је добио име, у близини градића Обровца. Тамо ће нас дочекати Отац Пасије који ће нам испричати историјат овог древног манастира и бисера православља који је подигнут почетком XIV стољећа тачније 1317. године, старији је и од косовске Грачанице неколико година. То је урадио краљ Милутин (1253-1321), владар Краљевине Србије када је она била у великом успону. Овај манастир се сматра и најзападнијом задужбином Немањића.

У поподневним сатима стижемо у манастир Крка, духовни центар далматинских Срба. Ова православна светиња се налази у кршној Буковици, недалеко града Книна, а подигнута је средином XIV стољећа, прецизније 1345. године од Јелене Шубић, сестре Цара Душана. Ту ћемо чути причу о историји овог краја и вишевјековном постојању Срба на тим просторима, као и отпору унијаћењу са римокатилицима које је било изражено у протеклим епохама. Ту ћемо имати и конак.

 

Трећи дан (субота) 22.08.2020

Прелазимо из Далмације у Лику.

Ту ћемо прво отићи на врхове Велебита, планине која је заливена србском крвљу, наручито у вријеме Другог свјетског рата, када је усташки режим спроводио геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима. Током љета 1941. године за свега 132 дана постојања система концентрационог логора Госпић-Јадовно-Паг убијено је преко 40.000 људи, од чега 90 процената србске националности. Присуствоваћемо парастосу србским мученицима који су побацани што живи, што мртви у Шаранову јаму, гдје се налази и споменик.

Након тога обићићемо и село Смиљан, гдје се налази музеј и родна кућа научника Николе Тесле, једног од највећих умова човјечанства. Његов отац Милутин Тесла је служио у смиљанској цркви као православни свештеник.

Поподне стижемо у сјеверне дијелове Лике, тачније, на тромеђу Лике, Босне и Кордуна, гдје се налазе Плитвичка језера, национални парк и природни дијамант Европе у кога ћете се заљубити на први поглед. Нажалост, нећемо моћи све обићи временски, јер шеснаест језера је стварно превише и за један цијели дан, а камоли пар сати колико ћемо ми имати времена. У сваком случају и та кратка шетња ће вам остати као лијепа успомена годинама.

Увече стижемо у варош Кореницу, гдје ћемо и коначити код нашег другара Николе. Обићићемо православну цркву која је порушена у првим мјесецима Другог свјетског рата од италијанских фашиста, а тек прошле године је започета њена обнова. Ниџо има своју изворну групу Плитвице, па ћемо имати прилике да уз гусле чујемо неколико динарских пјесама и розгалица, баш онако како су стари Личани ојкали још из времена Војне Крајине.

 

Четврти дан (недјеља) 23.08.2020

Посљедњег дана одлазимо на Банију. Тамо ћемо прво обићи нову православну цркву у Глини, гдје ћемо чути причу о монстуозном усташком покољу у Глинској цркви крајем јула 1941. године, када је 1.764 Срба, углавном пољопривредника на превару доведено под изговором да их римокатолички фратри преведу у католичанство, што ће им обезбједити миран живот. Готово сви су поклани на најстрашније начине. Преживјели су само двојица: Душан Злокас и Љубан Једнак. Злокас је касније откривен и убијен, а Једнак је послије рата свједочио на суду у Загребу. Поред тога, обићићемо и темеље старе цркве, гдје се и десио тај незапамћени ужас.

Парастос ће служити свештеници СПЦ на православном гробљу изнад Глине, гдје су похрањене кости србских мученика.

Поподне одлазимо у Славонију, њене југозападне дијелове, гдје ћемо посјетити Јасеновац, индустрију смрти коју је основао усташки режим током 1941-1945. Ту је убијено стотине хиљада Срба, Јевреја и Рома... Истраживања на тим пољима смрти никада нису завршена. Крајем 2000. године указом епископа славонског направљен је ту манастир Јасеновац, гдје сестринство чува успомену на мученике који пострадаше од хрватских усташа само зато што су Срби православне вјере. Оне ће нас дочекати и испричати много тога.

Видећемо споменик Камени цвјет који је подигнут тек 1966. године. Тамо ћемо имати посебан духовни програм у коме ћемо сем парастоса, пјевати и тропаре за јасеновачке новомученике. Погледаћемо и чувени Воз смрти, у коме је и настала пјесма "Ђурђевдан" од сарајевског младића који је тим марвеним вагонима 1943. године довезен и убијен. Затим стару кућу која је аутентична јер није дирана више од три-четврт вијека, а у њој су трагови Другог свјетског рата.

Касно поподне полазимо за Београд. Стижемо у касним вечерњим сатима.

 

*   *   *

ВАЖНЕ НАПОМЕНЕ:

  1. На овом вишедневном путовању је обавезно носити заштитне маске, као и (хигијенске) влажне марамице.
     
  2. Забрањено је носити мајице са политичким, страначким, навијачким темама.
     
  3. Забрањена је конзумација алкохола!
     
  4. Забрањено је кашњење на аутобус, као и издвајање из колоне.
     
  5. Идемо да у миру и достојанствено обиђемо православне светиње и наш народ који упркос свему опстаје у тим крајевима... и да му му пружимо подршку.
     
  6. Уплаћени новац се не враћа!

 

*   *   *

Све информације и резервације можете добити путем следећих контаката:
Телефон: +38163283563 (Станко)
Ел. пошта: srbskisvetionik@gmail.com
Портал: srbskisvetionik.org.rs



НЕЗАВИСНА ДРЖАВА ХРВАТСКА 1941-1945

ЗЛИКОВЦИ

Славко Кватерник * Јуре Францетић * Крунослав Драгановић

Макс ЛубурићДинко ШакићМошков * Лорковић * Мирко Пук

Анте Павелић * Мирослав Мајсторовић - Филиповић * Усташе

Алојзије Степинац * Црна Легија * Љубо Милош * Виктор Гутић

Миле Будак * Мијо Бабић * Андрија Артуковић * Џафер Куленовић

ЛОГОРИ

Керестинец * Даница * Крушћица * Госпић - Јадовно - Паг

Сисак * Јасеновц * Стара Градишка * Јастребарско * Лепоглава

ЗЛОДЕЛА

Пребиловци * ВељунДракулићОстрожинДивосело

Садиловац * Машвина * Возућа * Бракусова ДрагаПркос

Међеђа * Шушњар * Паланчиште * Пискавица * Драксенић

Глинска црква * Гудовац * Ливањско поље * Бегово Брдо

Стари БродШидГрабовац Бански * Воћин * Пркос

Калати * Шегестин * Корићка јама * Бијели Поток * Гаравице

ЖРТВЕ

Дамјан ШтрбацПлатон (Јовановић) * Петар Дабробосански

Љубан Једнак * Даница ПрашталоВукашин Мандрапа

Зорка Делић * Љубомир Млађеновић * Марија Почуча

Марко Бошковић * Српска банка *

ПУБЛИКАЦ.

Пацовски канали * Бог и Хрвати Иродови синови * Magnum Crimen

Усташка зверства * Цвијет Хрватства Залазак стољећа

Благослов Ватикана * Деца у жици * Без кајања * Пјесма Ђурђевдан

Мук * Страх * Понор * Дара из ЈасеновцаЦрна књига * Ожиљак

Пакао НДХ * Србољуб Живановић * Три стратишта * Једење Богова

Личка трагедија * Не окрећи се сине * Покољ у Глини * Дјеца Козаре

Цазинска Крајина * Тотални геноцид * Фратри и усташе кољу

 



Посећено је: 1616  пута
Број гласова: 25
Просек: 5.00
Оцените нам овај чланак:






RSK   KRAJINA   KRAJISNICI   DALMACIJA   LIKA   BANIJA   SLAVONIJA   KRKA   KRUPA   MANASTIR   PLITVICE  
KORENICA   JASENOVAC   GLINA   USTASKI ZLOCINI  


ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ:

Најава другог Колубарског марша 13.12.2015

Трибина: Четврт века од Божићног Устава 24.12.2015

Светосавска свечаност удружења Завичај 24.01.2016

Најава 44. Косидбе на Рајцу, за 17. јул 2016

Организован је превоз из Београда на Седми Церски марш 14.8.2016

Позив на поклоничко путовање у Пребиловце 6.8.2016