Колубарски марш

КОЛУБАРСКИ МАРШ


Драга браћо и сестре,

ову страницу смо наменили за све информације око Колубарског марша који је покренут средином децембра 2014. године од стране нашег удружења... а одржава се увек друге недеље децембра месеца.

Мотив за покретање ове манифестације је у томе што желимо да оживимо јунаке из Великог рата, као што су: Живојин Бацић, Војин Поповић, Миливоје Анђелковић Кајафа, Миливоје Стојановић Брка, Никола Стефановић, Мирко Милосављевић, Љубомир Милић, Михајло Рашић, Милисав Лешјанин, Илија Гојковић, Бранко Јовановић, Крста Смиљанић  и др.

Управо су они са својим борцима дали најзначајнији допринос у Сувоборској бици крајем 1914. године, која се сматра најзначајнијим окршајем Аустроугарске и Краљевине Србије у Великом рату. Ту се буквално решавала судбина и будућност Србије и васколиког Србства.

Након што је Војска Краљевине Србије успела да порази Аустроугаре у Мачви и Поцерини, те их протера преко Дрине, генерал Оскар Поћорек је наредио нови удар у Подрињу преко Гучевске планине септембра 1914. године. Окупатори су добили пирову победу.

Средином новембра 1914. започиње и трећи удар хорди Бечког двора подно Сувобора. Борбе су биле страшне и крваве са хиљадама мртвих сваког дана. Код Срба је ситуација била застрашујућа: глад, хладноћа, недостатак хране и лекова, неимање муниције, дезертерство...



Врховна команда Србије на челу са регентом Александром I Карађорђевићем нашла се у пат позицији. У Бечу су се радовали заузимању Београда 1. децембра 1914. и имали славље, пошто се очекивао слом и капитулација Србске војске. На сцену ступа генерал Живојин Мишић, који је одмах одвојио Прву армију из борби. Бежанију претворио у стратешко одступање, а војнике одморио и дао им дупле порције хране.

Већ 3. децембра 1914. пукови Прве армије су кренули јуришом у силовит контранапад, док су се Аустроугари заглављени у блату реке Колубаре чудили. Фактор изненађења је помогао и војска отписаних је постала сила осветника која је већ 14. децембра 1914. поново протерала Аустроугаре преко Дрине и Саве, који су се повукли у нереду и паници. Мишић бива награђен титулом војводе.

Колубарски марш уствари представља спој физичке активности јер се пешачи 10-20 километара, у зависности од туре, јер није сваке године иста. До сада су овакви догађаји организовани у Љигу, Лазаревцу, Младеновцу...итд.

С обзиром да марш није превише дугачак, нити се иде по тешком терену, овде можете повести и децу старију од 7 година.

Све информације у вези марша можете добити путем:
- телефона: +381 63 283563 (Станко)
- електронске поште: srbskisvetionik@gmail.com
- портала: srbskisvetionik.org.rs

Каква су наша искуства била можете погледати и прочитати овде доле:

Извештај са Колубарског Марша 14.12.2014
Извештај са другог Колубарског Марша 13.12.2015
Извештај са трећег Колубарског марша 11.12.2016
Дом Војске Србије: Академија за Колубарску битку - 07.12.2017
Извештај са четвртог Колубарског марша 10.12.2017
Извештај са петог Колубарског марша 09.12.2018
Извештај са шестог Колубарског марша 08.12.2019